Klimat w Izraelu

 

Subtropikalny śródziemnomorski klimat w Izraelu charakteryzuje się ciepłymi i suchymi latami oraz łagodnymi deszczowymi zimami. Latem dominuje klimat tropikalny, który w zimie ustępuje miejsca klimatowi umiarkowanych szerokości geograficznych. Rzeźba terenu Izraela w znacznej mierze zależy od warunków klimatycznych w różnych częściach kraju.
Średnie roczne sumy opadów gwałtownie spadają z zachodu na wschód i z północy na południe: od 1000 mm w Galilei Górnej do 30 mm w regionie Ejlaty i od 500 mm w regionie centralnym do 50 mm na wybrzeżu Morza Martwego. Największa ilość dni deszczowych przypada na styczeń i luty. W tych miesiącach wilgotność względna wynosi średnio 72%, natomiast w czerwcu 47%. Burze w Izraelu bywają bardzo rzadko, bo około 7 raz w roku.
Średnie temperatury na wybrzeżu Morza Śródziemnego wynoszą 20 stopni Celsjusza, a w regionach górskich spadają do 15-16 stopni. Najcieplej jest w południowej części kraju, gdzie temperatury średnie przekraczają 22 stopnie Celsjusza, a średnie temperatury w najbardziej upalnym miesiącu – 30 stopni. W zimie mogą występować przymrozki. Najniższa temperatura może sięgnąć – 4 stopnie Celsjusza na wysokości 750 m.
W centralnej części kraju, na wysokości 750-800 metrów, przy temperaturach średnich 17 stopni Celsjusza, miesięczne wskaźniki temperatur wahają się, w poszczególnych miesiącach, od 9 stopni w styczniu do 24 w sierpniu. Tutaj ponad 300 dni w roku utrzymuje się temperatura ponad 15 stopni, a w ciągu 160 dni ponad 25.
Przy takiej niestabilności temperatur i ciśnienia atmosferycznego (szczególnie jesienią i wiosną ) w chwili przemieszczanie się barometrycznego minimum w stronę morza lub w kierunku pustyni następuje ruch mas powietrza z pustyni, trwający 1-2 dni, który niesie ze sobą wiatr chamsin. Temperatury podnoszą się wtedy o pięć – dziesięć stopni, a powietrze wypełnia się pyłem, kurzem i piaskiem. Na południu kraju czasami nadchodzą burze piaskowe. Izrael rzadko (nie w każdym roku ) nawiedzają niekorzystne dla gospodarki rolnej, krótkotrwałe, ale bardzo mocne i suche wichury z pustyni, które w Biblii nazywają się ruah kadim.

Wiatry

W Izraelu dominują północne i zachodnie wiatry, zimą – północno- wschodnie. Wiosną i na początku lata z południa i południowego wschodu wieje ciepły i suchy wiatr chamsin, który mocno podnosi temperaturę i suchość powietrza oraz negatywnie wpływa na rośliny. Na terenie pustyni Negew często występują burze piaskowe ( średnio 12 dni w roku ).

Opady

Średnie roczne sumy opadów w Izraelu wynoszą około 493 mm albo średnio około 41 mm miesięcznie. Deszcze, jak już wspomniano, padają pomiędzy październikiem a marcem, a śniegu nie ma prawie nigdy. Sporadyczne opady śniegu zdarzają się 2-3 razy w roku w obszarach górskich regionu centralnego. Czasami opady śniegu zdarzają się również w Jerozolimie. Opady śniegu występują nierównomiernie i zmniejszają sią w miarę przesuwania się na południe.
Deszcze do Izraela przynoszą dwa główne cyklony. Jeden obdarza kraj porywami ciepłych i wilgotnych wiatrów, wiejących od strony Morza Czerwonego oraz długotrwałymi deszczami, „obmywającymi” głównie północną część kraju. Drugi, uderzając w zbocza góry Hebron, rozprasza się, zmieniając się w deszcze, które padają na południu albo w centralnej części kraju.

Temperatury Izraelu

Najzimniejszym miesiącem jest styczeń z temperaturą powietrza od 5 do 10 stopni Celsjusza, a najcieplejszy to lipiec, gdy termometr pokazuje od 18 do 38 stopni w zależności od godziny, dnia i regionu. Przykładowo: w Jerozolimie w styczniu może być od 6 do 11 stopni Celsjusza, w tym samym czasie w Ejlacie jest cieplej – od 10 do 21stoponi. Temperatury w Izraelu różnią się pod różnymi względami, i są różnie odczuwalne, w zależności od stopnia wilgotności w regionie. Zatem temperatura 40 stopni Celsjusza w mieście Ejlat, gdzie dominuje suchy klimat, jest łagodniejsza, niż 30 stopni w Tel-Awiwie, gdzie wilgotność powietrza sięga ponad 95%.

Morze

Turyści jadą latem nad Morze Śródziemne i Morze Galilejskie. W tym czasie temperatura wody wynosi od 25 do 28 stopni Celsjusza. Zimą zaś przeciwnie – jadą nad Morze Martwe i Morze Czerwone, gdzie temperatura wody wynosi 20-22 stopnie. Latem temperatura wody tych mórz jest po prostu nie do wytrzymania i wynosi od 28 do 30 stopni Celsjusza.

Ubrania

Pomiędzy majem i październikiem można ubierać się bardzo lekko, lecz wieczorem może przydać się coś cieplejszego. Pomiędzy grudniem a lutym wystarczy zakładać ubrania jesienne. Przy wypoczynku w Ejlacie poza sezonem odpowiednie są ubrania letnie.

Prognoza Pogody

Tel Aviv
September 23, 2021, 11:12 am
Częściowo słonecznie
WSW
Częściowo słonecznie
29°C
6 m/s
odczuwalna: 29°C
wilgotność: 54%
Prognoza September 24, 2021
dzień
Częściowo słonecznie
W
Częściowo słonecznie
27°C
noc
Przeważnie czysto
SSE
Przeważnie czysto
21°C
 
Share This