Muzea Hajfy i okolic

Narodowe muzeum morskie (The National Maritime Museum)

Historia żeglugi morskiej i budowy statków w basenie morza Śródziemnego i w okolicach Morza Czerwonego przedstawiona jest w Narodowym Muzeum Morskim założonym w 1953 roku. Po przenosinach do miejsca swojej obecnej lokalizacji w 1972 roku muzeum prezentuje chronologicznie uporządkowaną kolekcję, która obejmuje morska mitologię, historię starożytnej żeglugi morskiej, grecko – rzymskie znaleziska, przedstawienia ryb i delfinów, znaczki pocztowe i pocztówki o tematyce morskiej, informacje o współczesnej żegludze, historię bitw morskich, morską architekturę oraz etnografię stowarzyszeń  żeglarskich.

 

Adres: 198 Allenby Rd 198, Hajfa

Godziny otwarcia:

Niedziela – czwartek: 10.00 – 16.00

Piątek: 10.00 – 13.00

Sobota: 10.00 – 15.00.


Narodowe Muzeum Nauki, Technologii i Kosmosu (MadaTech, National Museum of Science Technology and Space)

 

Narodowe Muzeum Nauki, Technologii i Kosmosu znajduje się w starym budynku technikum a dystrykcie Hadar przy Shmaryahu Levin St. To nowatorskie i zachwycające centrum obejmujące ponad dwieście interaktywnych wystaw: sala luster, ciemnia, sala sił powietrznych i inne. Eksponaty muzealne wyjaśniają zasady naukowe i przedstawiają technologiczne osiągnięcia Izraela. Rodziny z dziećmi mogą przyjemnie i interesująco spędzić tu czas.

 

Adres: Shmaryahu Levin St. 25, Hajfa

Godziny otwarcia:

Niedziela – środa: 10.00 – 16.00

Czwartek: 10.00 – 18.00

Piątek: 10.00 – 14.00

Sobota: 10.00 – 18.00

 


 

Muzeum nielegalnej imigracji i floty wojennej (Clandestine Immigration and Naval Museum)

Tematyka nielegalnej imigracji do Palestyny prezentowana jest w wielu muzeach Izraela. Ale Hajfa ma własną historię tego historycznego procesu i wyczerpująco przedstawią ją ekspozycja muzeum. Ponieważ nielegalni imigranci dostawali się tu droga morską, oczywistym wydaje się obecność ekspozycji, przedstawiającej powstanie floty wojennej kraju.

Adres: Allenby St. 204, Hajfa

Godziny otwarcia:

Niedziela – czwartek: 10.00 -16.00


Muzeum sztuki (Haifa Museum of Art)

 

W muzeum sztuki zebrano wiele znalezisk archeologicznych z Szikmony – starożytnego miasta będącego praprzodkiem Hajfy. Posągi, rzadkie eksponaty numizmatyczne, starożytna broń i wiele innych obiektów powoduje, że muzeum jest bardzo interesujące dla zwiedzających. W muzeum organizowane są stałe i czasowe wystawy malarstwa.

Adres: Shabbetai Levi Street 26, Hajfa

Godziny otwarcia:

Niedziela – środa: 10.00 – 16.00

Czwartek: 10.00 – 19.00

Piątek: 10.00 – 13.00

Sobota: 10.00 – 15.00


Centrum Kultury „Castra” (Castra Cultural Center)

Centrum Castra znajduje się przy południowym wjeździe do Hajfy, obok centrum kongresowego. Połączono tu sztukę, rozrywkę i handel. Rodzina Danknerów, inicjatorzy projektu, zamierzają uczynić z centrum miejsce, gdzie artyści będą mogli tworzyć i przedstawiać swoje prace szerokiej publiczności. Sam budynek Centrum to oryginalne dzieło sztuki z grafikami naściennymi i rzeźbami austriackiego plastyka, profesora Aricka Braur’a. W Centrum Castra znajduje się największa na świecie mozaika na tematy z Tanacha.

W centrum znajdują się też sklepy, kawiarnie, restauracje, galerie i muzea. Odbywają się seminaria artystyczne dla grup zorganizowanych. Można z wyprzedzeniem umówić się na wycieczkę.

Adres: Filiman St. 8, Hajfa

Godziny otwarcia:

Niedziela – czwartek: 10.00 – 22.00

Piątek: 10.00 – 15.00

Sobota: 10.00 – 22.00

 


Muzeum sztuki Japońskiej Tikotin (Tikotin Museum of Japanese Art)

 

Muzeum zostało założone w roku 1959 jako wspólna inicjatywa Felixa Tikotina – słynnego kolekcjonera sztuki japońskiej, który na ten cel przekazał swoją kolekcję, i burmistrza Hajfy Abba Hushiego. Muzeum posiada około 6 tys. eksponatów, które obejmują obrazy, reprodukcje, szkice, tekstylia, stare zdobione księgi, ceramikę, miniaturowe statuetki i wiele innych. Sala wystawowa zbudowana jest w duchu architektury japońskiej. Biblioteka muzeum liczy 2,5 tys. książek i publikacji naukowych na temat Japonii i kultury japońskiej. Muzeum prowadzi także wykłady, pokazy filmów, kursy, medytacje Zen i naukę języka japońskiego.

 Adres: Hanassi Ave. 89, Hajfa

Godziny otwarcia:

Niedziela – czwartek: 10.00 – 19.00

Piątek: 10.00 – 13.00

Sobota: 10.00 – 15.00

 


Muzeum  Ralli – Cezarea (Ralli Museum)

 

Specjalnie zbudowany budynek o oryginalnym projekcie i architekturze mieści w sobie kolekcję prywatnego muzeum. Jeden z oddziałów muzeum wyczerpująco przedstawia historię Cezarei, w której znajduje się muzeum. Stałe i czasowe wystawy artystów z krajów całego świata dobierane są zgodnie z gustem właścicieli. Galeria na piętrze prezentuje prace Salwadora Dali.

Adres: Rothschild Blvd., Cezarea

Godziny otwarcia:

Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek, sobota: 10.30 – 15.00

 


 

Muzeum Reubena i Edith Hecht  (Hecht Museum, University of Haifa)

 

W muzeum Reubena i Edith Hecht, znajdującym się w budynku głównym Uniwersytetu w Hajfie, prezentowane są zbiory archeologiczne Izraela poczynając od okresu kredy aż do późnego okresu bizantyjskiego. W dziale sztuki znajduje się kolekcja Hechta – impresjoniści i europejscy malarze Szkoły Paryskiej. Wśród najznamienitszych nazwisk – Manet, Monet, Pissarro, Van Gogh, Modigliani, Soutine i inni. W kolekcji Ghez można zobaczyć prace żydowskich artystów, którzy zginęli w czasie Holokaustu.

 

Adres: Aba Khoushy Ave., Góra Karmel, Hajfa

Godziny otwarcia:

Niedziela, poniedziałek, środa, czwartek: 10.00 – 16.00

Wtorek: 10.00 – 19.00

Piątek: 10.00 – 13.00

Sobota: 10.00 – 14.00

 


 

Kolejowe muzeum Izraela (Israel Railway Museum)

Ekspozycja znajduje się w pomieszczeniach stacji kolejowej Hajfa Zachód i przedstawia rozwój dróg komunikacji na Bliskim Wschodzie, zaczynając od roku 1892. Zapoznaje także zwiedzających z obecnym stanem i możliwościami transportu kolejowego. W budynku muzeum wcześniej znajdowała się lokomotywownia znakomitej kolei Hidżaskiej. Budynek przygotowano dla potrzeb muzeum w 2000 roku.

 

Adres: Hativat Golani St. 1, Hajfa

Godziny otwarcia:

niedziela – czwartek: 8.00 – 16.00 z wyjątkiem świat i dni poprzedzających święta.

 


 

Muzeum samochodów Tefen (Tefen Open Museum – Car Collection)

Stosunkowo mało znane muzeum znajdujące się niedaleko miejscowości Ma’alot w Galilei (strefa przemysłowa Tefen, w odległości 7 km na południe od miasta). Muzeum poświęcone jest starym samochodom, których w kolekcji znajduje się około 70. To największe muzeum samochodów w Izraelu i jedno z najlepszych na całym Bliskim Wschodzie.

 Godziny otwarcia:

Poniedziałek – czwartek: 9.00 – 16.00

Niedziela: nieczynne

Piątek: 9.00 – 14.00

Sobota i święta: 10.00 – 16.00


 

Muzeum Galilei i Wzgórz Golan (Man in the Galilee Museum – Yigal Allon Centre)

 

To wspaniałe muzeum znajduje się na terytorium kibuca Ginosar, mieszczącego się niedaleko jeziora Kinaret. Obejrzenie filmu a następnie zwiedzenie muzeum daje wyczerpującą wiedzę o historii zasiedlenia tego regionu. Wiele wydarzeń miało tu miejsce w związku z narodzinami Jezusa Chrystusa i chrześcijaństwa. W oddzielnym pomieszczeniu eksponowana jest łódź rybacka z I w. n. e. Dostać się do muzeum lub opuścić je można na statku, który pływa tu z Tyberiady.

Adrers: Kibuc Ginosar

Godziny otwarcia:

Niedziela – czwartek: 8.30 – 16.00

Piątek: 8.30 – 13.00

Sobota: 8.30 – 16.00

 


 

Muzeum Bitwy i Starego Geszer (Old Gesher and Battle Museum)

Niedaleko kibuca Geszer na brzegu rzeki Jordan zaczaił się Stary Geszer – zachwycający  zakątek o wielkim znaczeniu geopolitycznym i historycznym. Znajduje się tu Muzeum Bitwy. Położone jest ono w podziemnym ukryciu, dawnym centrum działalności powstańczej osiedla w czasie walk o niepodległość.

Adres: Kibuc Geszer

Godziny otwarcia:

Niedziela – czwartek: 10.00 – 16.00

Piątek: 9.00 – 13.00

Sobota: 10.00 – 16.00

 


 

Muzeum „Podziemnych sal rycerskich” (Knights Banqueting Halls – Acre)

 

Muzeum znajduje się w pomieszczeniu, w którym bracia zakonu Szpitalników przyjmowali pielgrzymów. Intensywne prace restauracyjne doprowadziły do odkrycia wielu sal, będących przykładami wczesnego gotyku w Izraelu. Na kolumnach sali zebrań znajduje się symbol francuskiego domu królewskiego. Oczywistym wydaje się więc, że właśnie tu podjęto szereg decyzji o życiowym znaczeniu dla krzyżowców. Interesujące jest też zwiedzenie tunelu i szpitala.

Adres: Akko

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – czwartek: 8.30 – 17.00

Piątek: 8.300 – 14.00

Sobota: 9.00 – 17.00


Muzeum archeologii regionu i obszaru Morza Śródziemnego (Museum of Regional and Mediterranean Archaeology)

To unikalne muzeum archeologiczne znajduje się niedaleko od trasy jednaj z ważniejszych starożytnych traktów, którym towary, ludzie i armie pokonywały drogę z basenu morza Śródziemnego na Wschód. W muzeum eksponowane są znaleziska z doliny Bet Szean, rekonstrukcja Kanaańskiej świątyni z epoki brązu i inne interesujące eksponaty, które ukazują dawne technologie tkackie i warsztaty przędzalnicze znalezione przy pracach wykopaliskowych w okolicach muzeum. Nowa ekspozycja pokazuje rzadkie etruskie artefakty wykorzystując nowe metody wystawiennicze łączące zapachy, dźwięki i efekty trójwymiarowe.

Adres: Gan Hashlosha (Nir David)

Godziny otwarcia:

Niedziela – czwartek: 9.00 – 14.00

Sobota: 10.00 – 14.00

Święta: 10.00 – 14.00


Muzeum pod otwartym niebem Tefen (Open museum Tefen)

 

Muzeum pod otwartym niebem Tefen znajduje się w parku przemysłowym Tefen w zachodniej Galilei. Muzeum zlokalizowane jest między fabrykami, spełniając wizję swojego twórcy, Stefa Wertheimer’a, jako park, łączący działalność twórczą w przyśle, sztuce, nauce, kulturze i przyrodzie.

 

Muzeum obejmuje m. in. Park rzeźb utworzony z mniej więcej 100 elementów. Galeria sztuki obejmuje wystawy rzeźby i malarstwa. Muzeum sztuki przemysłowej przedstawia kamienie milowe w rozwoju przemysłu od epoki kamienia do naszych dni. Kolekcja zabytkowych samochodów obejmuje modele z początku XX wieku. Muzeum Żydów niemieckojęzycznych przedstawia ich historię i wkład w stworzenie państwa izraelskiego.

Adres: Park przemysłowy Tefen (Tefen Industrial Park)

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – czwartek: 9.00 – 16.00

Piątek: 9.00 – 14.00

Sobota i święta: 10.00 – 16.00

Niedziela – nieczynne


Muzeum archeologiczne w kibucu Ein Dor (Archaeological museum at Kibbutz Ein Dor)

Muzeum, znajdujące się u podnóża góry Tabor w biblijnym Ein Dor, poświęcone jest bogatej historii regionu. Wystawy stałe i czasowe, a także wielość archeologicznych znalezisk pokazywanych w muzeum pozwala zwiedzającym poznać dawną historię, kulturę i styl życia w tym rejonie. Wizyta w muzeum wzbogacona jest wycieczkami i specjalnymi imprezami. Muzeum jest także dobrą podstawą do historycznych badań nad dolną Galileą i doliną Jezreel.

 Adres: Kibuc Ein Dor

Godziny otwarcia:

Niedziela – czwartek: 8.00 – 15.00

Piątek: 8.00 – 14.00

Sobota i święta: 12.00 – 14.00


Muzeum fotografii im. Elli Lambearga (Museum of Photography)

Muzeum znajduje się w jednym z najpiękniejszych miejsc w Galilei, na terenie strefy przemysłowej kibucu Tel-Hai. Było otwarte w roku 1992. Muzeum powołane zostało do łączenia w sobie współczesnego przemysłu, sztuki, przyrody i nauki w unikalnym i harmonijnym naturalnym zastawieniu. Muzeum fotografii obejmuje serię wystaw prac wielu znanych fotografów z Izraela i zagranicy. To jedyne muzeum w kraju poświęcone historii fotografii od momentu jej narodzin do dnia dzisiejszego. Poza stałą wystawą prac fotograficznych eksponowane są tu wszelkiego typu aparaty fotograficzne. Każdego lata w muzeum organizowane są wystawy młodych fotografów uczących się w wyższych szkołach fotograficznych. Dodatkowo działa wystawa modeli starych samochodów (32 modele). Poza tym trzeba wspomnieć też o wystawie przemysłu eksportowego i koncertach dla wielbicieli muzyki. To prawdziwy festiwal emocji!

Adres: Kibuc Tel-Hai

Godziny otwarcia:

Niedziela – czwartek: 8.00 – 16.00

Piątek: 8.00 – 14.00

Sobota i święta: 10.00 – 17.00Share This