Muzea Tel Awiwu i okolic

 

Zebraliśmy dla Was w jeden spis najlepsze muzea centralnego Izraela i Tel Awiwu. Mapa pomoże Państwu odpowiednio zaplanować trasę wycieczki, a informacja o godzinach otwarcia ekspozycji – zaplanować czas.
 

 

Muzeum sztuki (The Tel Aviv Museum of Art)

Bogata kolekcja współczesnych i dawnych obrazów autorstwa artystów izraelskich i obcych. Muzeum prezentowane są impresjonizm i postimpresjonizm, a także kolekcja mistrzów XX- wiecznego modernizmu.

Prace Cézanne’a, Chagalla, Dalego, Moneta, Henry’ego Moore’a, Augusta Renoira, Picassa, Kandinsky’ego i innych, znajdują się między wieloma innymi pracami tworzącymi kolekcję. Wystawy stałe i czasowe, koncerty mistrzów sztuki oraz wykłady przyciągają wielu zwiedzających.

Adres: 27 Shaul Hamelech Blvd

Godziny otwarcia: 

Poniedziałek, środa, sobota: 10.00 – 18.00

Wtorek, czwartek: 10.00 – 21.00

Piątek: 10.00 – 14.00

Niedziela – nieczynne


Muzeum diaspory żydowskiej (Beit Hatfutsot – The Museum of the Jewish People)

Historia narodu żydowskiego i jego życie w różnych krajach na przestrzeni 2500 lat. Cóż może być ważniejszego dla ludzi, którzy stworzyli swój kraj zaledwie 50 lat temu? Ekspozycję tworzą, prezentacje audiowizualne., kroniki dokumentalne, prezentacje komputerowe i multimedialne.

Muzeum Diaspory znajduje się w kampusie uniwersytetu Telawiwskiego w Ramat Aviv.

Adres: Klausner St, Ramat Aviv, Tel Awiw

Godziny otwarcia:

Niedziela – czwartek: 10.00 – 16.00

Środa: 10.00 – 19.00

Piątek:9.00 – 13.00

Muzeum jest zamknięte w soboty i żydowskie święta.


Muzeum Żabotyńskiego (Jabotinsky Museum)  

Ze’ew (Władimir) Żabotyński (1880-1940) to sławny lider ruchu syjonistycznego. Dom – muzeum przestawia drogę życiową Żabotyńskiego – od narodzin w Odessie  do ostatnich dni w Nowym Jorku.  Prezentowana jest także historia rewizjonistycznego ruchu syjonistycznego i podziemnych organizacji Ecel (Irgun Cwai Leumi – Narodowa Organizacja Zbrojna) i  Lechi (Lochame Cherut Jisra’el – Bojownicy o Wolność Izraela. W muzeum szeroko wykorzystywane są elektroniczne środki ekspozycji.

Adres: King George St 38., Tel Awiw 

Godziny otwarcia:

Niedziela – czwartek: 8.00 – 16.00


Dom – muzeum Ben Guriona (The Ben-Gurion House)

Dawid Ben Gurion – znany lider polityczny Izraela, pierwszy premier niezależnego państwa. W domu – muzeum, który znajduje się w Tel Awiwie prezentowane jest jego życie publiczne oraz osobiste. W domu zachowała się ogromna liczba książek, fotografii i rzeczy należących do Pauli i Dawida Ben Gurion. Ekspozycję uzupełnia niedługi film.

Adres: Ben-Gurion St. 17, Tel Awiw

Godziny otwarcia:

Codziennie: 8.00 – 15.00

Poniedziałek: 8.00 – 17.00

Piatek: 8.00 – 13.00

Sobota: 11.00 – 14.00


Muzeum Biblii (The Bible museum)

Muzeum podzielone jest na dwie części. „Biblia w sztuce” obejmuje obrazy, rzeźby i ceramikę. „Biblia w druku” obejmuje komentarze do Biblii i apokryfów, książki omawiające Biblię, dotyczące biblijnej geografii i archeologii, mapy i zdjęcia zwojów z Qumran, legendy biblijne, a także pieśni i anegdoty na tematy biblijne. W muzeum prezentowane są tłumaczenia Biblii na różne  języki a także Biblia w grach, Biblia na znaczkach pocztowych oraz monetach. Prezentowane są też modele świątyni.

Każdego roku w muzeum odbywa się wystawa „Izraelscy artyści malują Biblię” organizowana wraz ze Stowarzyszeniem malarzy i rzeźbiarzy oraz wystawa „Izraelskie dzieci rysują Biblię” organizowana wraz z Ministerstwem Kultury i Edukacji. Odbywa się także wystawa malarstwa izraelskiego i zagranicznego o tematyce biblijnej.

Przy muzeum istnieje biblioteka dla studentów i pozostałych zainteresowanych, a także niedawno odnowiona sala konferencyjna. Odbywają się tam regularnie wykłady i spotkania grup naukowych zajmujących się Biblią i związanymi z nią tematami.

Adres: Dom Dizengoffa (Dizengof House ), Rotchild Blvd. 16, Tel Awiw

Godziny otwarcia:

Niezdiela, poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 9.30 – 12.30

Środa: 9.30 – 12.30i 16.00 – 19.00


Muzeum „Ecel w 1948 roku” (The Etzel Museum – 1948)

 

Muzeum przedstawia działalność organizacji Ecel w czasie walk o niepodległość od 29 listopada 1947 do likwidacji organizacji 22 września 1948 roku. Prezentuje także dalsze uczestnictwo wojowników Ecel w działaniach wojennych Armii Obrony Izraela. W centrum ekspozycji zaprezentowana została bitwa o wyzwolenie Jafy w 1948 roku z wykorzystaniem efektów światło – dźwięk. Wystawa obejmuje dokumenty historyczne, fotografie, wycinki prasowe, mapy, broń oraz filmy.

Adres: Nachum Gutman st. 15, Charles Clore Garden, Tel Awiw

Godziny otwarcia:

Niedziela  – czwartek: 8.00 – 16.00


Muzeum Ecel (Etzel Museum)

Historia walki Żydów o niepodległość w czasie Brytyjskiego Mandatu zaprezentowana jest w Muzeum Ecel w Tel Awiwie. Skrótowiec Ecel (Etzel) powstał od nazwy Irgun Cwai Leumi –  Narodowa Organizacja Zbrojna, która wraz z organizacjami Lechi (Bojownicy o Wolność Izraela ) i Hagana walczyła z władzami brytyjskimi o swobodny wjazd Żydów do kraju. Tematyka walki Żydów w tym czasie znajduje miejsce także w innych muzeach Izraela, ale to w muzeum Ecel wyczerpująco przedstawiony jest jeden  z jej aspektów.

Adres: King George St. 38, Tel Awiw

Godziny otwarcia:

Niedziela – czwartek: 8.30 – 16.00


Muzeum sztuki rosyjskiej (Museum of Russian Art)

Muzeum sztuki rosyjskiej im. Marii i Michaiła Zetlinów prezentuje kolekcję tej rodziny i obejmuje prace rosyjskich artystów końca XIX i początków XX wieku. W kolekcji znajdują się prace W. Sierowa, A. Benois, N. Gonczarowej, L. Baksta i innych. W soboty, raz w miesiącu w muzeum odbywają się koncerty muzyki kameralnej. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Adres:  Hibbat Zion St. 18, Ramat-Gan


Muzeum Ziemi Izraela  (The Eretz Israel Museum, Tel Aviv)

 

Muzeum Ziemi Izraela znajduje się w Tel Awiwie i jest największym muzeum w kraju. Pawilony Etnografii i Folkloru, Ceramiki, Szkła, Numizmatyczny posiadają ogromne ilości eksponatów. Mieści się tu centrum rzemieślnicze, gdzie pracują dmuchacze szkła i tkacze. Na terenie muzeum znajdują się teren archeologicznych wykopalisk starożytnego osiedla Tell Qasile, a także planetarium. Ponadto w muzeum organizowane są wystawy sztuki.

Adres: Haim Levanon St. 2, Ramat Aviv, Tel Aviv

Godziny otwarcia:

Niedziela – środa: 10.00 – 16.00

Czwartek: 10.00 – 20.00 (Pawilon Etnografii i Folkloru czynny jest do godz. 16.00)

Piątek: 10.00 – 14.00

Sobota: 10.00 – 16.00


Muzeum Człowieka i Żyjącego Świata (Man and the Living World Museum)

W muzeum prezentowana jest współczesna przyroda i jej wzajemne związki z człowiekiem. W prezentacji wykorzystywane są najnowsze środki techniki. Ekspozycja jest stale uaktualniana i szeroko prezentuje świat człowieka i przyrody. Muzeum znajduje się w parku narodowym Ramat Gan.

Adres: Park Narodowy Ramat Gan

Godziny otwarcia:

niedziela – czwartek: 9.00 – 14.00

piątek: 9.00 – 13.00

sobota: 10.00 – 17.00


Muzeum transportu pasażerskiego Egged  (The Egged Museum of Passengers Traffic)

Muzeum autobusów firmy Egged uważane jest ze jedno z największych tematycznych muzeów tego typu na świecie. Zaprezentowane są tam setki oryginalnych autobusów. Muzeum prezentuje historię transportu publicznego w Izraelu oraz Palestynie poczynają od ciężarówek armii brytyjskiej przerobionych na środki transportu pasażerskiego po pierwszej wojnie światowej, a kończąc na współczesnych klimatyzowanych autobusach. Muzeum znajduje się w miasteczku Holon na przedmieściach Tel Awiwu.

Adres: Moshe Dayan St., Holon

Godziny otwarcia:

piątek i dzień przed świętami: 8.00 – 12.00

sobota – czwartek: 8.00 – 12.00.

Tylko dla grup zorganizowanych. Konieczne wcześniejsza rezerwacja.

Share This