Akka

Miasto Akka (Akko) położone jest na zachodzie Galilei na wybrzeżu Morza Śródziemnego w Izraelu, w odległości 18 kilometrów na północ od miasta Hajfa. Akka w średniowieczu wielokrotnie przechodziła z rąk do rak, by jako miasto krzyżowców (Acre of the Crusaders), gwałtownie się rozwijać i w 1191 roku stać się stolicą Królestwa Jerozolimskiego, którą odwiedzili między innymi święty Franciszek z Asyżu i Marco Polo.
Z zabytków można wymienić fortyfikacje Akki, wybudowane w latach 1750 – 1814, otaczające miasto na lądzie i od strony morza, cytadelę, wybudowaną na ruinach wcześniejszej twierdzy krzyżowców, średniowieczne chrześcijańskie kościoły, muzułmańskie meczety oraz podziemne pozostałości klasztoru Szpitalników.
Miasto Akka

Miasto Akka

Meczet Al – Dżazzar jest największym meczetem na Starym Mieście Akki i jednym z największych w Izraelu. Został wybudowany w 1745 roku na ruinach cerkwi Templariuszy.
W Akce zachowały się budynki zajazdów dla karawan – karawanserajów, chanów. Chan Al – Umdan założony w 1784 roku, Chan Al – Ifarandż jest najstarszym chanem zachowanym w całości do czasów dzisiejszych. Chan asz – Szuna jest w zaniedbanym stanie – obecnie budynek służy jako magazyny i garaże, jednak jego wyjątkowość polega na tym, że na jego terytorium zachowała się oryginalna krzyżacka wieża.
W Akce znajduje się tunel Templariuszy, wybudowany w końcu XII wieku i łączący twierdze Templariuszy (niezachowane do naszych czasów) z portem morskim, położonym na wschodzie. Długość tunelu wynosi 350 metrów.
Za jedną z największych atrakcji w Akce uważane są łaźnie tureckie, Chamam Al-Basza, wybudowane w czasach Imperium Osmańskiego na rozkaz al-Dżazzara Paszy.
Corocznie w Akce obchodzone jest Sukkot czyli Święto Szałasów (Namiotów), jedno z głównych świąt narodu żydowskiego. Święto upamiętnia mieszkanie Izraelitów w namiotach i szałasach podczas ucieczki z Egiptu i podróży do Ziemi Obiecanej. W czasie święta wielu żydów żyje nie w domu, a budach pod gołym niebem – w sukkach, kuczkach.

Muzea Hajfy i okolic

Muzea-i-wystawy smZebraliśmy dla Was w jeden spis najlepsze muzea północy Izraela i Hajfy. Mapa pomoże Państwu odpowiednio zaplanować trasę wycieczki, a informacja o godzinach otwarcia ekspozycji – zaplanować czas.

read more

Atrakcje Nazaretu

Kościół Zwiastowania w Nazarecie smMiasto w którym minęły dzieciństwo i młodość Jezusa, gdzie żyli Józef i Maria, gdzie Archanioł Gabriel..

read more

Akka

akko smMiasto Akka (Akko) położone jest na zachodzie Galilei na wybrzeżu Morza Śródziemnego w Izraelu, w odległości 18 kilometrów na północ od miasta Hajfa..

read more

Tyberiada

tveria smTyberiada została założona 2000 tysiące lat temu przez króla Heroda i nazwana na cześć cesarza rzymskiego – Tyberiusza. Po zniszczeniu Drugiej Świątyn…

read more

Kafarnaum

cafernaumKafarnaum zajmuje wyjątkowe miejsce w historii chrześcijaństwa. Oryginalna nazwa hebrajska jest tłumaczona na język polski jako „wioska Nauma” (lub Nahuma). Józef Flawiusz ….

read more

Gan Guru

gan guru3 smGan Guru jest unikalnym australijskim parkiem rozrywki, położonym obok kibuca Nir Dawida niedaleko od Bet Szean (Galilea Dolna). W parku prezentowane są najbardziej ciekawe i znane gatunki flory i fauny odległego kontynentu.

read more

Bet Szean

Bet Szean smNa terytorium współczesnego miasta Bet Szean znajduje się Park Narodowy Scytopolis, powstały w miejscu wykopalisk. Bet Szean jest jednym z najstarszych miast na świecie.

read more

Chamat-Gader

hamat gader1 smChamat-Gader – gorące źródła siarkowe, ferma krokodyli i ZOO znajduje się u zbiegu rzeki Jarmyk, głównego dopływu Jordanu, oddzielającego pogórze Galan od pogórza Choran, należącego do Jordanii.

read more

Miejsce chrztu Jezusa

jardonit smJordan – jedyna i największa rzeka Ziemi Świętej. Jej długość wynosi około 230 kilometrów. Jordan bierze swój początek w przedgórzach na północy Izraela, wpada do Morza Galilejskiego (Kineret), wypływa z niego i niesie swoje wody przez pustynię aż do Morza Martwego. Według tradycji ewangelicznej Chrystus był ochrzczony przez Jana Chrzciciela w rzece Jordan.

read more

Most Córek Jakuba

sm גשר בנות יעקבMost Córek Jakuba – jest mostem, który umożliwia przekroczenie rzeki Jordan. Położony jest na 91 autostradzie, na granicy Izraela i Wzgórz Golan.

read more

Gorące źródła Chamat Tiberias

chamey tveriua smGorące źródła Chamat Tiberias znajdują się niedaleko znanego izraelskiego jeziora Kineret. Zródła umiejscowione są na terenie kompleksu zdrowotnego, który może pochwalić się miejscami godnymi odwiedzenia, takimi jak Galilea i Wzgórza Golan.

read more

Bejt Gabriel

Bejt Gabriel smBejt Gabriel to centrum kultury, położone na brzegu izraelskiego jeziora Tyberiadzkiego, które znane jest także pod nazwą Kineret. Budynek centrum kultury został wybudowany na początku lat 90-ych.

read more

Stare miasto Safed

sefad smMiasto Safed stało się popularne w XVI-XVII wieku, gdy przemierzali te ziemie rabini – mistycy, uciekający przed prześladowaniem inkwizycji hiszpańskiej i portugalskiej.

read more

Góra Meron

gora miron smGóra Meron jest najwyższą górą w regionie północnym w Izraelu. Malowniczy, pokryty zielenią szczyt góry jest częścią górskiego masywu Meron.

read more

Park Narodowy Baram

Baram

Baram – jeden z Parków Narodowych w Izraelu. Znajduje się pomiędzy granicą z Libanem i Górą Meron w Górnej Galilei. Na terytorium parku zachowały się szczątki osad z czasów rzymsko- bizantyjskich..

read more

Muzeum otwarte.Tefen

Muzeum otwarte w mieście Tefen smMuzeum otwarte w mieście Tefen znajduje się na obszarze parku przemysłowego w Galilei Zachodniej. Muzeum zostało założone przez rzemieślnika Stefa Werthajmera.

read more

Twierdza Nimrod

nimrod smTwierdza Nimrod. Twierdza została wzniesiona w 1229 roku przez Osmana Al-Aziza, którego celem było zabezpieczenie obrony Damaszku podczas Szóstej Wyprawy Krzyżowej.

read more

Las Birijja

Las Biria sm

Las Birijja zajmuje około 15000 metrów kwadratowych powierzchni i położony jest w południowej Galilei niedaleko miasta Safed (hebr. Cfat). Założono go w latach 30-50 ubiegłego wieku przy wsparciu Towarzystwa Ochrony Przyrody. Jest to jeden z największych lasów w Izraelu.

read more

Hajfa – Karmel Centralny

haifa view smŚródmieście Hajfy jest ulubionym miejscem turystów. Znajdują się tu nie tylko kawiarnie, hotele i sklepy, ale także liczne muzea, centrum sztuki „Audytorium” i centrum filmowe Cinematic.

read more

Muzea Hajfy. Muzeum Nauki, Techniki i Przestrzeni MADATECH

mediatec smNajbardziej popularnym z muzeów pozostaje Narodowe Muzeum Nauki, Techniki i Przestrzeni MadaTech, które znajduje się w rejonie Adar. Przy wejściu do tego muzeum rosną duże palmy, które zostały zasadzone przez Alberta Einsteina i jego żonę podczas ich pobytu w Hajfie.

read more

Ogrody Bahajskie

Ogrody Bahajskie smBez wątpienia Ogrody Bahajskie są wizytówką Hajfy i główną jej osobliwością. Setki turystów z całego świata przyjeżdżają tutaj, żeby zobaczyć te zaskakujące ogrody, które kaskadami zwieszają się po zboczu Góry Karmel.

read more
Share This