Południe Izraela

 

Południe Izraela to – jak wiadomo – pustynia. Czy wiecie Państwo, że pustynia kipi życiem? Rosną tu tysiące gatunków roślin. Pustynia jest domem dla setek różnorodnych zwierząt od owadów po ssaki. I, oczywiście, na pustyni mieszkają też ludzie. Na izraelskiej pustyni sąsiadują ze sobą mieszkańcy współczesnych żydowskich miast i koczownicze plemiona beduińskie, które już od wielu stuleci wypasają tu swoje bydło. Zatopione w zieleni miasta na pustyni już dawno stały się izraelską dumą. Beer Szewa (przecież to biblijna Betszeba!) to stolica izraelskiego południa. Wspaniały beduiński rynek w tym mieście wywiera nie mniejsze wrażenie niż ruiny dawnego grodu Tel Szewa, wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Ale najbardziej znanym miastem południowego Izraela jest naturalnie – Ejlat. Niemal wszyscy odwiedzający Izrael przyjeżdżają tu, aby zobaczyć życie rafy koralowej. Unikalna konstrukcja obserwatorium podwodnego pozwoli Państwu zobaczyć je bez zmoczenia nóg. Po prostu zejdziecie pod wodę po schodach wewnątrz przezroczystej tuby i przed Wami zaprezentuje się całe piękno podwodnego świata. Przy tym nie pozbawi Was to możliwości nurkowania czy przyglądania się morskim głębinom przez bulaje prawdziwej łodzi podwodnej. Łkajcie z zazdrości wielbiciele The Beatles! Ta łódź jest żółta. Ale Ejlat to nie tylko morze. Park atrakcji „Miasto Królów”, lodowisko, kino stereofoniczne, umiejscowiony niedaleko rezerwat Haj Bar oraz park krajobrazowy w Dolinie Timna – Timna Park to tylko część lądowych atrakcji w Ejlacie i okolicach.
Południe Izraela to także unikalne zjawiska przyrodnicze. Geologowie słowa mekhtesz nie tłumaczą na inne języki. Niczego podobnego nie ma w na całym świecie. Dla turystów dostępne są od razu trzy z nich: Wielki, Mały i Ramon. Nie będę się nawet starał opisać tego bogactwa barw i form. Wiedzcie po prostu, że to trzeba zobaczyć!
Są także na południu stare grody, gdzie w piątym wieku żył niezwykły naród Nabatejczyków. Ci władcy pustyni zostawili po sobie nie tylko świątynie i mury obronne. To oni jako pierwsi nauczyli się uprawiać na pustyni winorośl i poili swoim winem całe imperium bizantyjskie.

Muzea Ejlatu

Muzea-i-wystawy smZebraliśmy dla Was w jeden spis najlepsze muzea południowego Izraela i Ejlatu. Mapa pomoże Państwu odpowiednio zaplanować trasę wycieczki, a informacja o godzinach otwarcia ekspozycji – zaplanować czas.

read more

Obserwatorium podwodne

ObservatoryObserwatorium podwodne w Ejlacie jest główną atrakcją miasta.To miejsce interesujące tak dla dorosłych, jak i dla dzieci….

read more

Ejlat

eilat smW 1953 roku Ejlat otrzymał prawa miejskie. Został tu wybudowany współczesny port, specjalna przystań, przyjmująca duże tankowce, transportujące ropę naftową…

read more

Tel Beer Szewa

tel beer sheva smW miejscu połączenia rzek Beer Szewa i Chewron archeolodzy odnaleźli pozostałości starożytnego ufortyfikowanego miasta, osadnictwo którego mogło rozpocząć….

read more
Share This