Cezarea

Cezarea

 

Cezarea jest portowym miastem z czasów panowania bizantyjskiego, odkrytym w latach 50-tych ubiegłego wieku. Miasto zostało zbudowane przez Heroda Wielkiego na ziemiach podarowanych mu przez cesarza rzymskiego Augusta. Nazwę Cezarea otrzymało na cześć Cezara. W czasach rzymskich Cezarea stała się głównym miastem Judei i rezydencją prokuratorów rzymskich, z tym Poncjusza Piłata (płyta z jego imieniem była odnaleziona w trakcie wykopalisk).
Wszystkie dobra cywilizacyjne, jakie stworzyła greko-rzymska kultura, były znane w Cezarei. Szerokie ulice, ozdobione kolumnadami i rzeźbami, pogańskie świątynie, akwedukty, portowe i administracyjno-gospodarcze budynki z pięknymi podłogami z mozaiki odnaleziono w czasie wykopalisk, które trwają do dzisiaj.
Dobrze zachowany rzymski teatr w latach 60-tych został odrestaurowany i służy obecnie do organizowania wieczornych koncertów i spektakli operowych. Bizantyjskie ulice, upiększone marmurowymi rzeźbami, wieczorami rozbłyskają wielokolorowymi światłami.
Miasto, wybudowane przez Krzyżaków w XII-XIII wieku na miejscu Cezarei Herodowej, prezentuje się jako twierdza, otoczona fosą i obronnymi murami z tajnymi wyjściami i wieżami strażniczymi.

Podróż do Cezarei jest nie tylko podróżą we wczesne średniowiecze i czasy Heroda, lecz także wyprawą do świętych miejsc dla chrześcijan. To stąd rozpoczął się marsz chrześcijaństwa do Europy, byli tu apostołowie Piotr i Paweł, tutaj odnaleziono Święty Graal, z którego, według legendy, pił Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy. Cezarea to przepiękne miejsce na wypoczynek – z licznymi kawiarenkami i restauracjami, plażą i klubem nurkowym, z wieczornymi koncertami i romantycznymi spacerami po oświetlanych starożytnych ulicach.

Muzea Tel Awiwu i okolic

Muzea-i-wystawy smZebraliśmy dla Was w jeden spis najlepsze muzea centralnego Izraela i Tel Awiwu. Mapa pomoże Państwu odpowiednio zaplanować trasę wycieczki, a informacja o godzinach otwarcia ekspozycji – zaplanować czas.

read more

Park „Mini-Izrael”

mini israel sm350 modeli budynków i zabytków Ziemi Świętej, wykonanych w skali 1:25, jest dokładną kopią budynków realnych….

read more

Cezarea

ceysaria smCezarea jest portowym miastem z czasów panowania bizantyjskiego, odkrytym w latach 50-tych ubiegłego wieku. Miasto zostało zbudowane przez Heroda Wielkiego na ziemiach podarowanych mu przez cesarza rzymskiego Augusta

read more

Jafa

jaffaMiasto Jafa jest jednym z najstarszych miast na świecie. Jafa (inny zapis Jafo lub Jaffa, starożytna biblijna Joppa) była założona około 3000 lat …..

read more
Share This