Jafa

 jaffa

Miasto Jafa jest jednym z najstarszych miast na świecie. Jafa (inny zapis Jafo lub Jaffa, starożytna biblijna Joppa) była założona około 3000 lat temu. Starożytna Jafa, wybudowana w epoce Imperium Osmańskiego, swoimi kamiennymi domami, i wąskimi malowniczymi uliczkami przyciąga tysiące turystów. Dzisiaj Jafa jest jedną z dzielnic Tel Awiwu – Jafy, dzielnicą malarzy.
Archeologom udało się ustalić, że 4000 lat temu, miasto Jafa było wykorzystywane przez egipskich i fenickich podróżników jako port morski. Niezwykle ciekawe jest to, że starożytna architektura miasta przeplata się z dynamicznie rozwijającą się architekturą współczesną. Starożytne ściany budynków obwieszone są neonami, stare jubilerskie sklepiki z podcieniami, ozdobione są we współczesnym stylu… Wszystko to zaskakuje i oczarowuje. Nawet współczesne portowe nabrzeże skrywa tysiącletnią historię swojego pochodzenia.
W starej Jafie znajdują się także chrześcijańskie zabytki – Cerkiew Świętego Piotra, datowana na XVII wiek, dom setnika Korneliusza, do którego udał się św. Piotr po objawieniu, w którym widział „wszelkie zwierzęta czworonożne, płazy naziemne i ptaki powietrzne” (Dz. Ap. 10, 12), a także mogiła sprawiedliwej Tabity, wskrzeszonej przez Piotra. Obok starożytnej Jafy znajduje się otomańska wieża z zegarem, ruchliwy pchli targ, który koniecznie trzeba zwiedzić, i dzielnica Adżami.
W centrum Jafy znajduje się Plac Zegarów, od którego odchodzą ulice, prowadzące w różne krańce miasta. Od 1906 roku na placu stoi kwadratowa wieża, z wmontowanym na każdej ścianie zegarem. Na placu znajduje się również dom, w którym znajdowała się turecka, a później brytyjska, administracja miasta. Na przeciw placu usytuowane jest więzienie (dzisiaj znajduje się tu policja). Przy placu znajduje się też cerkiew.

yaffo streets
Jafa jest miastem cerkwi i meczetów. Oprócz Arabów i Żydów, mieszkają tu Ormianie i Koptowie, Greccy ortodoksi i katolicy, Maronici, protestanci i prawosławni Rosjanie.
Wszystko w tym mieście jest niezwykłe, a szczególnie ulice. Większość uliczek wybudowana jest w postaci schodów, łączących między sobą maleńkie drzwi, precyzyjnie osadzone w grubych ścianach. Jedną z takich uliczek można trafić na Drogę Konstelacji. To labirynt uliczek i zaułków, noszących nazwy zodiakalnych gwiazdozbiorów. Miejsce to jest niezwykle popularne wśród zwiedzających.
Muzea Tel Awiwu i okolic

Muzea-i-wystawy smZebraliśmy dla Was w jeden spis najlepsze muzea centralnego Izraela i Tel Awiwu. Mapa pomoże Państwu odpowiednio zaplanować trasę wycieczki, a informacja o godzinach otwarcia ekspozycji – zaplanować czas.

read more

Park „Mini-Izrael”

mini israel sm350 modeli budynków i zabytków Ziemi Świętej, wykonanych w skali 1:25, jest dokładną kopią budynków realnych….

read more

Cezarea

ceysaria smCezarea jest portowym miastem z czasów panowania bizantyjskiego, odkrytym w latach 50-tych ubiegłego wieku. Miasto zostało zbudowane przez Heroda Wielkiego na ziemiach podarowanych mu przez cesarza rzymskiego Augusta

read more

Jafa

jaffaMiasto Jafa jest jednym z najstarszych miast na świecie. Jafa (inny zapis Jafo lub Jaffa, starożytna biblijna Joppa) była założona około 3000 lat …..

read more
Share This