Park narodowy Beit Guvrin

Eleutheropolis (gr. Ελευθερου´πολη  – “wolne miasto”) to gracka nazwa starożytnego rzymskiego miasta w Izraelu (współczesny południowy Izrael). Izraelska nazwa to Beit Guvrin. Położony przy drodze między Jerozolimą a Gazą (w odległości 53 kilometrów na południowy zachód od Jerozolimy), koło współczesnej osady Beit Guvrin, a do 1948 roku arabskiej wioski Beit Dżibrin.

Dojechać tam można drogą numer 35.

Park narodowy Beit Guvrin położony jest na wzgórzach sięgających do 400 metrów nad poziomem morza i zbudowanych ze skał kredowych. Park zajmuje ogromny obszar 1300 akrów. Beit Guvrin to całe podziemne miasto z wieloma chodnikami i salami.

Już dawno temu ludzie, mieszkający w tym rejonie zauważyli, że skały kredowe tych wzgórz łatwo poddają się obróbce. Zaczęli więc z nich tworzyć różne gospodarskie budowle. Powoli to miejsce zamieniło się w ogromne, podziemne miasto. Wydłubując wiele małych okienek w ścianie, zbudowano tu ogromny gołębnik. Gołębie wykorzystywane były na mięso oraz na ofiary rytualne. Wydobywano tu także kamienie, przetwarzano oliwki z pomocą ogromnych kamiennych żaren oraz budowano studnie. Są tu także pieczary grobowe z rysunkami na skałach, które przypominają egipskie freski w piramidach.

Wejścia do podziemnych pieczar tego miasta są praktycznie w każdym domu, który znajduje się na powierzchni. Dlatego też kiedy na te obszary przybywali najeźdźcy, miejscowi ludzie skutecznie chowali się we własnych podziemiach, gdzie trudno ich było schwytać.
Poza podziemnymi pieczarami są tez inne – pieczary „dzwony”. To ogromne sale z niewielkimi otworami zrobionymi w sklepieniach i przypominające wielkie dzwony. Cieszą oczy wszystkich turystów oraz przyciągają amatorów alpinizmu i kanioningu (jeśli macie ochotę zjechać na linie do wnętrza pieczary, proponujemy zwrócić się do klubu Ashdot).

Beit Guvrin tętnił życiem w epoce Rzymskiej i czasach wypraw krzyżowych. Rzymski amfiteatr, niektóre świątynie i katedry, np. kościół świętej Anny, zachowały się do naszych czasów. Powodem popularności tego miejsca i zainteresowania nim jest bez wątpienia położenie geograficzne. Tu często zatrzymywały się karawany kupieckie podążające z Jerozolimy w stronę morza, a dzięki usytuowaniu na wysokości 400 metrów jest to także piękny punkt widokowy.

Wyprawa do parku narodowego Beit Guvrin jest niezwykle interesująca. Kiedy tu przybędziecie, będziecie mogli zetknąć się z kulturą kilku narodów i różnych epok. Szczególnie zachwyceni będą odwiedzający, którzy odważą się na wycieczkę wąskimi podziemnymi chodnikami, za pomocą których mieszkańcy uciekali przed najeźdźcami.
Share This