Morze Martwe

Morze Martwe (zwane także Słonym lub Asfaltowym) znajduje się 84 km od Tel Awiwu i 360 km od Ejlatu, w rowie międzykontynentalnym, który powstał przy oddzieleniu się Eurazji od Afryki. Ma długość 76 km i szerokość – 17 km. Osiąga głębokość do 350 m. Składa się z dużego, północnego basenu i mniejszego, południowego, w większości wyschniętego. Z pierwszego do drugiego woda przepływa specjalnymi kanałami, przez przesmyk. W małym basenie Morza Martwego znajdują się sztucznie odparowane baseny, a na brzegu kompleks przemysłowy Przedsiębiorstwo Morza Martwego.

widok Morza Martwego

widok Morza Martwego

Wodę Morza Martwego trudno nawet nazwać wodą! Słuszniej byłoby powiedzieć „silny roztwór soli”, ponieważ koncentracja wszystkich możliwych soli (Mg, Ca, K) w wodzie, z której do organizmu człowieka  zasysane są niezbędne pierwiastki chemiczne, osiąga 42%. Żeby osiągnąć taki efekt w warunkach domowych, należałoby wsypać do wanny trzy worki soli i spróbować mieszać ję do pełnego rozpuszczenia się. Nawet jeśli by się to udało, powstały płyn nie będzie mógł konkurować z wodą Morza Martwego. Dokładniej rzecz ujmując –  nie można odtworzyć jej cudownego składu.

Hotele nad Morzem Martwym

Hotele nad Morzem Martwym to ponad 4000 pokoi w więcej niż 15 hotelach. Wszystkie usytuowane są wprost przy morzu. We wszystkich hotelach nad Morzem Martwym funkcjonują nowoczesne centra lecznicze, których gościom proponuje się kąpiele błotne i siarkowe, masaże, inhalacje, zabiegi kosmetyczne, baseny zamknięte i otwarte z wodą z Morza Martwego i współczesne sale gimnastyczne.
W każdym hotelu nad Morzem Martwym jest kilka restauracji, które swoim gościom oferują kuchnię różnych krajów świata. W hotelach odbywają się dyskoteki i programy rozrywkowe.

W miasteczku – kurorcie Ein Bokek nad Morzem Martwym znajduje się centrum zdrowia. Tu znajduje się ponad dziesięć hoteli kategorii lux, a wśród nich Hyatt Regency Dead Sea Hotel, Crowne Plaza Dead Sea, Sheraton Moriah Dead Sea, Golden Tulip Privilege Dead Sea, Le Meridien Dead Sea.

Nad Morzem Martwym jest ponad dziesięć plaż, w większości publicznych. Są skupione w okolicach Ein Bokek i Hamei Zohar.
Wypoczynek leczniczy nad Morzem Martwym

Jedną z osobliwości Morza Martwego są jego niezwykłe właściwości biometeorologiczne. Znajduje się ono 412 metrów poniżej poziomu morza. Jest tu absolutnie unikalne światło słoneczne. W tym najniższym punkcie na kuli ziemskiej jest wyjątkowo gruba warstwa powietrza. Razem z naturalnym filtrem pary wodnej i minerałów unoszących się z powierzchni wody odbija on szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe (ostry ultrafiolet palący skórę) i przepuszcza miękkie promieniowanie ultrafioletowe, które posiada właściwości lecznicze. Do tego dochodzi jeszcze gruba warstwa ozonowa. Dlatego wybrzeże Morza Martwego jest wyjątkowym miejscem dla przyjmowania leczniczych kąpieli słonecznych. Nawet przy dłuższym przebywaniu na słońcu tu nie można spalić sobie skóry. Jednak wskazane jest zachowanie ostrożności i stopniowe opalanie się.

Klimat w rejonie Morza Martwego warunkowany jest połączeniem dwóch mas powietrza. Znad Oceanu Indyjskiego przez setki kilometrów wyżynnej pustyni pozbawionej roślinności i wolnej od zanieczyszczeń przemysłowych, napływają tu wyjątkowo suche (wilgotność  ok. 25%), niezwykle czyste, wolne od alergenów, masy powietrza. Zdarza się tu z podnoszącymi się znad powierzchni morza, nasyconym leczniczymi minerałami i tlenem, oparami. Efekt  mieszania z gorącym powietrzem pustyni wzmaga jeszcze fakt, że Morze Martwe znajduje się w otoczonej górami, pozbawionej wiatru kotlinie.

Dlatego powietrze jest tu unikalną zawiesiną soli magnezu, sodu, potasu, wapnia i bromu. Koncentracja bromu, znanego ze swojego działania uspokajającego, w powietrzu nad Morzem Martwym jest dwudziestokrotnie wyższa niż normalnie. Można powiedzieć, że człowiek, który znalazł się nad Morzem Martwym trafił na całodobową leczniczą inhalację.

Lecznicze błota Morza Martwego w Izraelu są wyjątkowo skoncentrowane i mają silne działanie. Są one produktem czynności życiowych jedynych żywych organizmów w Morzu Martwym – maleńkich archaicznych bakterii. Błota te posiadają właściwości przeciwzapalne i harmonizującymi. Na całym świecie brak analogicznych.

Lecznicze błota Morza martwego

Lecznicze błota Morza martwego

Popularne zawijanie się w czarną glinę ma działanie i kosmetyczne i terapeutyczne. Oczyszcza i pobudza skórę, działa rozluźniająco na mięśnie i kojąco na stany emocjonalne, poprawia krążenie krwi i pomaga w chorobach reumatycznych.Share This